Rubbermaid Commercial 45G Ranger Container – Hinged Lid – 45 gal Capacity – Rectangular – Durable, Chemical Resistant – 41.5″ Height x 24.9″ Width x 24.9″ Depth – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Container |
| Lid Type | Hinged |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 41.5" |
| Width | 24.9" |
| Depth | 24.9" |
| Capacity | 45 gal |
| Certifications & Standards | <ul> <li>OSHA</li> <li>FM</li> </ul> |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Chemical Resistant |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | 45G Ranger Container |
| Product Line | Ranger |
| Manufacturer Part Number | 9173-88 BLA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Ranger waste container offers durability, modern styling and easy-to-service design for outdoor use. It is designed for stadiums, parks, shopping malls and other high-traffic areas. Four openings create plenty of area for passersby to throw away their garbage. Capacity is 45 gallons. Permanently attached hinged lid allows easy emptying. Base ring provides stability and security.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
Rubbermaid Commercial 45G Ranger Container – Hinged Lid – 45 gal Capacity – Rectangular – Durable, Chemical Resistant – 41.5″ Height x 24.9″ Width x 24.9″ Depth – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Container |
| Lid Type | Hinged |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 41.5" |
| Width | 24.9" |
| Depth | 24.9" |
| Capacity | 45 gal |
| Certifications & Standards | <ul> <li>OSHA</li> <li>FM</li> </ul> |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Chemical Resistant |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | 45G Ranger Container |
| Product Line | Ranger |
| Manufacturer Part Number | 9173-88 BLA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Ranger waste container offers durability, modern styling and easy-to-service design for outdoor use. It is designed for stadiums, parks, shopping malls and other high-traffic areas. Four openings create plenty of area for passersby to throw away their garbage. Capacity is 45 gallons. Permanently attached hinged lid allows easy emptying. Base ring provides stability and security.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
Rubbermaid Commercial 45G Ranger Container – Hinged Lid – 45 gal Capacity – Rectangular – Durable, Chemical Resistant – 41.5″ Height x 24.9″ Width x 24.9″ Depth – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Container |
| Lid Type | Hinged |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 41.5" |
| Width | 24.9" |
| Depth | 24.9" |
| Capacity | 45 gal |
| Certifications & Standards | <ul> <li>OSHA</li> <li>FM</li> </ul> |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Chemical Resistant |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | 45G Ranger Container |
| Product Line | Ranger |
| Manufacturer Part Number | 9173-88 BLA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Ranger waste container offers durability, modern styling and easy-to-service design for outdoor use. It is designed for stadiums, parks, shopping malls and other high-traffic areas. Four openings create plenty of area for passersby to throw away their garbage. Capacity is 45 gallons. Permanently attached hinged lid allows easy emptying. Base ring provides stability and security.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |












