Rubbermaid Commercial 4525 Hd 2-Shelf Utility Cart Flat Shelf (Med)
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial 4525 HD 2-Shelf Utility Cart Flat Shelf (Med) – 2 Shelf – Push Handle Handle – 500 lb Capacity – 4 Casters – 5″ Caster Size – Foam, Resin, Polypropylene – 43.9″ Length x 25.9″ Width x 44″ Depth x 33.3″ Height – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Utility Cart |
| Handle Type | Push Handle |
| Total Number Of Shelves | 2 |
| Number Of Casters | 4 |
| Caster Size | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 33.3" |
| Width | 25.9" |
| Depth | 2044-01-01T06:00:00.000Z |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Ergonomic Handle |
| Length | 43.9" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | 4525 HD 2-Shelf Utility Cart Flat Shelf (Med) |
| Manufacturer Part Number | 452500BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Flat shelf utility cart is perfect for transporting materials, supplies and heavy loads in almost any environment. Two versatile flat shelves are designed for transport of bulky items. Ergonomic push handle provides optimum hand placement and push height, improving control and worker safety. Use molded-in storage compartments, holsters, hooks and notches to carry loads with more safety and efficiency. Cart also features molded-in customizable fittings and easy-access bottom shelf. High-density, structural resin construction resists rust and corrosion. Best-in-class casters meet the most demanding environments. Weight capacity is 500 lb. with a 250 lb. capacity for each shelf.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 42.10 lb |





