Rubbermaid Commercial 4400 Triple Trolley Utility Duty with Straight Handle and 3 (76 Cm) Casters

Login to View Prices
Rubbermaid Commercial 4400 Triple Trolley, Utility Duty with Straight Handle and 3″ (7.6 cm) Casters – Folding Handle – 250 lb Capacity – 4 Casters – 3″ Caster Size – High-density Polyethylene (HDPE) – x 20.5″ Width x 32.5″ Height – Gray, Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Hand Truck |
| Handle Type | Folding |
| Number Of Casters | 4 |
| Caster Size | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Product Material | High-density Polyethylene (HDPE) |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 32.5" |
| Width | 20.5" |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Non-marking Caster |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | 4400 Triple Trolley, Utility Duty with Straight Handle and 3" (7.6 cm) Casters |
| Product Line | Triple |
| Manufacturer Part Number | 440000 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Triple Trolley Office Cart efficiently transports large bulky loads, then folds flat for easy storage. Sturdy, structural foam deck won't rust, dent, chip or peel. Nonskid platform surface helps prevent load shifting. Three-position ergonomic handle lets you push, pull or use cart as a dolly. Triple trolley office cart includes four 5" nonmarking casters, two rigid, two swivel.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <ul><li>Tough plastic construction is easy on walls and doors</li><li>Three position straight handle lets users push, pull or fold flat for use as a dolly</li></ul> |







