Rubbermaid Commercial 28 Qt Medium Deskside Wastebasket

Login to View Prices
Rubbermaid Commercial 28 QT Medium Deskside Wastebasket – 7 gal Capacity – Rectangular – Durable, Dent Resistant, Rust Resistant, Easy to Clean – 15″ Height x 10.5″ Width x 14.5″ Depth – Plastic – Beige – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Wastebasket |
| Product Color | Beige |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 15" |
| Width | 10.5" |
| Depth | 14.5" |
| Capacity | 7 gal |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Easy to Clean |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | 28 QT Medium Deskside Wastebasket |
| Manufacturer Part Number | 295600BG |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Space-efficient deskside wastebasket is durable and easy to clean. It fits under standard desk height even when a swing top (sold separately) is fully extended. All-plastic construction won't chip, rust or dent. Rolled rims add strength. Wastebasket will not mar furniture or floors.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Rubbermaid Commercial 28 Qt Medium Deskside Wastebasket
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial 28 QT Medium Deskside Wastebasket – 7 gal Capacity – Rectangular – Durable, Dent Resistant, Rust Resistant, Easy to Clean – 15″ Height x 10.5″ Width x 14.5″ Depth – Plastic – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Wastebasket |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post Consumer Waste% | 20% |
| Assembly Required | No |
| Height | 15" |
| Width | 10.5" |
| Depth | 14.5" |
| Capacity | 7 gal |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Easy to Clean |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | 28 QT Medium Deskside Wastebasket |
| Manufacturer Part Number | 295600BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Space-efficient deskside wastebasket is durable and easy to clean. It fits under standard desk height even when a swing top (sold separately) is fully extended. All-plastic construction won't chip, rust or dent. Rolled rims add strength. Wastebasket will not mar furniture or floors.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Rubbermaid Commercial 28 Qt Medium Deskside Wastebasket

Login to View Prices
Rubbermaid Commercial 28 QT Medium Deskside Wastebasket – 7 gal Capacity – Rectangular – Durable, Dent Resistant, Rust Resistant, Easy to Clean – 15″ Height x 10.5″ Width x 14.5″ Depth – Plastic – Gray – 1 Each
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Wastebasket |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post Consumer Waste% | 20% |
| Assembly Required | No |
| Height | 15" |
| Width | 10.5" |
| Depth | 14.5" |
| Capacity | 7 gal |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Easy to Clean |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | 28 QT Medium Deskside Wastebasket |
| Manufacturer Part Number | 295600GY |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Space-efficient deskside wastebasket is durable and easy to clean. It fits under standard desk height even when a swing top (sold separately) is fully extended. All-plastic construction won't chip, rust or dent. Rolled rims add strength. Wastebasket will not mar furniture or floors.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











