Royal Sovereign One Row Automatic Coin Counter (Dcb-275d)
Login to View Prices
Royal Sovereign One Row Automatic Coin Counter (DCB-275D) – Value Counting – 75 Coin Capacity – Sorts up to 120 coins/min
Additional information
| Brand | Royal Sovereign International |
|---|---|
| Product Type | Coin Counter/Sorter/Wrapper |
| Additional Warranty Informati | <p>1 YEAR</p> |
| Sort Speed | 120 coins/min |
| Total Number Of Rows | 1 |
| Product Color | Black |
| Coin Capacity | 75 |
| Country Of Origin | China |
| Count Speed | 120 coins/min |
| Assembly Required | No |
| Height | 8.2" |
| Width | 5.7" |
| Depth | 5.9" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Royal Sovereign |
| Features | Anti Jamming |
| Manufacturer | Royal Sovereign International |
| Product Name | One Row Automatic Coin Counter (DCB-275D) |
| Manufacturer Part Number | DCB-275D |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>One-row coin sorter features an automatic design to quickly count and sort your coins straight to the wrapper (sold separately). This user-friendly sorter counts the dollar value of your sorted coins and displays it on the digital screen. Fast operation sorts 120 coins per minute to quickly count and wrap large batches of coins. Plus, each row is conveniently labeled to ensure new wrappers are properly loaded into the correct tube.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 1.30 lb |




