Royal Sovereign High Speed Currency Counter with Value Counting & Counterfeit Detection (Rbc-Ed250)

Login to View Prices
Royal Sovereign High Speed Currency Counter with Value Counting & Counterfeit Detection (RBC-ED250) – Value Counting / Counterfeit Detection / 1,500 bills per minute / 500 bill hopper capacity
Additional information
| Brand | Royal Sovereign International |
|---|---|
| Product Type | Banknote Counter |
| Additional Warranty Informati | <p>1YEAR</p> |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 9.1" |
| Width | 10.1" |
| Depth | 8.8" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Royal Sovereign |
| Features | Digital Display |
| Manufacturer | Royal Sovereign International |
| Product Name | High Speed Currency Counter |
| Manufacturer Part Number | RBCED250 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Front-loading bill counter features a high-speed design to help you quickly find the total amount of cash at hand. Three-phase counterfeit detection ensures you are notified of counterfeit bills to prevent costly errors. Easy-to-use design allows you to accurately determine the total amount of large batches of bills. Digital display shows sharp, crisp digits to easily see amounts and help prevent reading errors. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1060478819.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
