Round Aluminum To-Go Container Lids, Flat Lid, 7″ Diameter, Silver, Paper, 500/Carton
Login to View Prices
These lids are perfect for use with 8Boardwalk® Round Aluminum To-Go Containers. Lid helps keep food warm and prevents spills during transport. Ideal for hot or cold foods.
Additional information
| Weight | 10.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.30 × 7.30 × 9.10 in |
| Material(s) | Lined Paper |
| For Use With | BWKROUND7 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material Type | Paper |
| Color(s) | Silver |
| Food Container Type | Lid |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Diameter | 7" |
| Special Features | Flat Lid |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Vented (Yes/No) | No |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 749507003229 |
| MPN | BWKROUND7FLID |
| Brand | Boardwalk® |












Reviews
There are no reviews yet.