Roaring Spring Recycled 3-Subject Notebook – 120 Sheets – 240 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 3 Hole(s) – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11″ x 9″ – 0.50″ x 9″ x 11″ – White Paper – Recycled – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 11" x 9" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 240 |
| Product Condition | New |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Chipboard |
| Cover Color | Gray |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 120 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Margin Color | Red |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.50" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Coil Locked |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Recycled 3-Subject Notebook |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Environotes |
| Manufacturer Part Number | 13384cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Recycled 3-Subject 3-Pocket Notebooks include double storage pockets under the cover, after the 40th page and after the 80th. They are perfect for focusing on three projects or classes. Smooth, white, 15 lb. writing paper is college-ruled with a red margin line. Recycled sheets are microperforated for easy, clean tear-out to 8-1/2" x 11". Covers are made from 34 point gray kraft board. Ends of the tin spiral wire are coil-locked for snag-proof performance. Each 9" x 11" book contains 120 sheets and is three-hole punched along the 11" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Roaring Spring Recycled 3-Subject Notebook – 120 Sheets – 240 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 3 Hole(s) – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11″ x 9″ – 0.50″ x 9″ x 11″ – White Paper – Recycled – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 11" x 9" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 240 |
| Product Condition | New |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Chipboard |
| Cover Color | Gray |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 120 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Margin Color | Red |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.50" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Coil Locked |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Recycled 3-Subject Notebook |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Environotes |
| Manufacturer Part Number | 13384cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Recycled 3-Subject 3-Pocket Notebooks include double storage pockets under the cover, after the 40th page and after the 80th. They are perfect for focusing on three projects or classes. Smooth, white, 15 lb. writing paper is college-ruled with a red margin line. Recycled sheets are microperforated for easy, clean tear-out to 8-1/2" x 11". Covers are made from 34 point gray kraft board. Ends of the tin spiral wire are coil-locked for snag-proof performance. Each 9" x 11" book contains 120 sheets and is three-hole punched along the 11" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |












