Roaring Spring Genesis Wirebound 3-subject Notebook – 150 Sheets – 300 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – Ruled Red Margin – 3 Hole(s) – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11″ x 9″ – 0.50″ x 9″ x 11″ – White Paper – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 11" x 9" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 300 |
| Product Condition | New |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Poly |
| Cover Color | Blue |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 150 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Ruled |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.50" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Divider |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Genesis Wirebound 3-subject Notebook |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Genesis |
| Manufacturer Part Number | 13114 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Genesis Wirebound Notebook features a durable poly cover with an extra-heavy chipboard back and black spiral wire binding. Smooth, white, 15 lb. paper is college-ruled with a red margin and microperforated for easy, clean tear-out. One double-storage pocket is located under the front cover, and subject dividers are located after the 50th and 100th sheets. Each notebook contains 150 sheets. Wire ends are coil-locked for snag-proof performance. The 19 point poly comes in black, blue, red and green.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |











