Roaring Spring Flexible Cover Composition Book – 24 Sheets – 48 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 8 1/2″ x 7″ – 0.13″ x 7″ x 8.5″ – White Paper – Black Binding – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 8 1/2" x 7" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 48 |
| Product Condition | New |
| Cover Color | Black Marble |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 24 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Cover Design | Marble |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.13" |
| Width | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Flexible Cover |
| Length | 8.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Flexible Cover Composition Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 77331cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth, 15 lb. writing paper with wide-ruled blue lines and a red margin line. Covers are a flexible white board so notebook is great for backpacks and are printed in the traditional black marble pattern. Each book is produced with center-sewn and tape-bound construction, not designed for sheet tear-out. Sheet size is 7" x 8-1/2". Each book contains 24 sheets. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Roaring Spring Flexible Cover Composition Book – 24 Sheets – 48 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 8 1/2″ x 7″ – 0.13″ x 7″ x 8.5″ – White Paper – Black Binding – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 8 1/2" x 7" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 48 |
| Product Condition | New |
| Cover Color | Black Marble |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 24 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Cover Design | Marble |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.13" |
| Width | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Flexible Cover |
| Length | 8.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Flexible Cover Composition Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 77331cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth, 15 lb. writing paper with wide-ruled blue lines and a red margin line. Covers are a flexible white board so notebook is great for backpacks and are printed in the traditional black marble pattern. Each book is produced with center-sewn and tape-bound construction, not designed for sheet tear-out. Sheet size is 7" x 8-1/2". Each book contains 24 sheets. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Roaring Spring Flexible Cover Composition Book – 24 Sheets – 48 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 8 1/2″ x 7″ – 0.13″ x 7″ x 8.5″ – White Paper – Black Binding – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 8 1/2" x 7" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 48 |
| Product Condition | New |
| Cover Color | Black Marble |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 24 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Cover Design | Marble |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.13" |
| Width | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Flexible Cover |
| Length | 8.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Flexible Cover Composition Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 77331cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth, 15 lb. writing paper with wide-ruled blue lines and a red margin line. Covers are a flexible white board so notebook is great for backpacks and are printed in the traditional black marble pattern. Each book is produced with center-sewn and tape-bound construction, not designed for sheet tear-out. Sheet size is 7" x 8-1/2". Each book contains 24 sheets. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Roaring Spring Flexible Cover Composition Book – 24 Sheets – 48 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 8 1/2″ x 7″ – 0.13″ x 7″ x 8.5″ – White Paper – Black Binding – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 8 1/2" x 7" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 48 |
| Product Condition | New |
| Cover Color | Black Marble |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 24 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Cover Design | Marble |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.13" |
| Width | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Flexible Cover |
| Length | 8.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Flexible Cover Composition Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 77331cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth, 15 lb. writing paper with wide-ruled blue lines and a red margin line. Covers are a flexible white board so notebook is great for backpacks and are printed in the traditional black marble pattern. Each book is produced with center-sewn and tape-bound construction, not designed for sheet tear-out. Sheet size is 7" x 8-1/2". Each book contains 24 sheets. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |












