Roaring Spring Enviroshades Recycled Legal Pads – 50 Sheets – 100 Pages – Printed – Stapled/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Double Line Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11 3/4″ x 8 1/2″ – 1.13″ x 8.5″ x 11.8″ – Orchid, Blue, Green, Ivory, Gray, Pink Paper – Blue, Tan, Purple, Red, Green, Gray Binding – Chipboard Cover – Recycled – 36 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Legal Pad |
| Sheet Size | 11 3/4" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 100 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Pink |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 50 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Double Line |
| Binding Color | Gray |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Height | 1.13" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Double Red Margin |
| Length | 11.8" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Enviroshades Recycled Legal Pads |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Enviroshades |
| Manufacturer Part Number | 74221 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Brighten up your desk using these writing pads with color paper. Each Enviroshades Legal Pad contains 50 sheets of writing paper. Smooth, pastel, 15 lb. recycled paper features legal ruling in blue and red double-margin lines. Paper comes in six colors with two in each color. The 8-1/2" x 11-3/4" sheets are microperforated for easy removal. Tearout size is 8-1/2" x 11". Extra-thick chipboard backs (50 point) add stability and offer writing support. Sheets and backs are stapled and tapebound.</p> |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
Roaring Spring Enviroshades Recycled Legal Pads – 50 Sheets – 100 Pages – Printed – Stapled/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Double Line Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 11 3/4″ x 8 1/2″ – 1.13″ x 8.5″ x 11.8″ – Orchid, Blue, Green, Ivory, Gray, Pink Paper – Blue, Tan, Purple, Red, Green, Gray Binding – Chipboard Cover – Recycled – 36 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Legal Pad |
| Sheet Size | 11 3/4" x 8 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 100 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Pink |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 50 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Double Line |
| Binding Color | Gray |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Height | 1.13" |
| Width | 8.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Double Red Margin |
| Length | 11.8" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Enviroshades Recycled Legal Pads |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Enviroshades |
| Manufacturer Part Number | 74221 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Brighten up your desk using these writing pads with color paper. Each Enviroshades Legal Pad contains 50 sheets of writing paper. Smooth, pastel, 15 lb. recycled paper features legal ruling in blue and red double-margin lines. Paper comes in six colors with two in each color. The 8-1/2" x 11-3/4" sheets are microperforated for easy removal. Tearout size is 8-1/2" x 11". Extra-thick chipboard backs (50 point) add stability and offer writing support. Sheets and backs are stapled and tapebound.</p> |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |











