Roaring Spring Environotes 5×5 Graph Ruled Recycled Composition Book with Sustainable Paper
Login to View Prices
Roaring Spring Environotes 5×5 Graph Ruled Recycled Composition Book with Sustainable Paper – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 9 3/4″ x 7 1/2″ – 0.33″ x 7.5″ x 9.8″ – White Paper – Green Binding – Recycled – 1 Each
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Notebook |
| Sheet Size | 9 3/4" x 7 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Kraft |
| Cover Color | Gray |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Green |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.33" |
| Width | 7.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Class Schedule |
| Length | 9.8" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Environotes 5×5 Graph Ruled Recycled Composition Book with Sustainable Paper |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 77271 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Record your notes in this permanently bound composition book. Recycled, 15 lb. writing paper is printed with 5 x 5 graph squares in blue ink for more precise notes and technical sketches. Covers are made of hard, 30 point, recycled fiber. Class schedule and other useful information are printed on the inside of the Grey Mist covers. Environotes Composition Book is produced with center-sewn and tape-bound construction so sheets are not designed for tearout. Each book contains 80 sheets.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











