Roaring Spring Biobased Wirebound Notebook

Login to View Prices
Roaring Spring BioBased Wirebound Notebook – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – Ruled Red Margin – 3 Hole(s) – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 11″ x 9″ – 0.38″ x 9″ x 11″ – White Paper – Recycled – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 11" x 9" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Kraft |
| Cover Color | Green |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Ruled |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1970-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.38" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Heavy Duty Cover |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | BioBased Wirebound Notebook |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Environotes |
| Manufacturer Part Number | 13362 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Environotes BioBased Two-Subject Notebook with double pocket is perfect for the environmentally conscious. Wire ends are coil-locked for snag-proof performance. Smooth, white, 20 lb. writing paper is college-ruled with a red margin line and is microperforated for easy, clean removal. Paper is produced from 30 percent sugarcane post-agricultural fiber and post-consumer content. High-performance sheets allow writing on both sides. Notebook carries the USDA Bio-Preferred Certification. A double storage pocket is located in the middle and separates the book into two sections. Front covers with pocket are produced from recycled, 25 point Reprise board and come in assorted Earthtone colors: dark red, black, dark blue and green. Back cover is made of heavy-duty, 50 point gray chipboard.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Roaring Spring Biobased Wirebound Notebook

Login to View Prices
Roaring Spring BioBased Wirebound Notebook – 100 Sheets – 200 Pages – Printed – Spiral Bound – Both Side Ruling Surface – Ruled Red Margin – 3 Hole(s) – 20 lb Basis Weight – 75 g/m² Grammage – 11″ x 9″ – 0.38″ x 9″ x 11″ – White Paper – Recycled – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 11" x 9" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 200 |
| Product Condition | New |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Kraft |
| Cover Color | Green |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Number Of Sheets | 100 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Ruled |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1970-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.38" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Heavy Duty Cover |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | BioBased Wirebound Notebook |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Environotes |
| Manufacturer Part Number | 13364 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Environotes BioBased Notebook with double pocket offer spiral binding on the top for easy note-taking especially for left-handed writers. Wire ends are coil-locked for snag-proof performance. Smooth, white, 20 lb. writing paper is college-ruled with a red margin line and is microperforated for easy, clean removal. Paper is produced from 30 percent sugarcane post-agricultural fiber and post-consumer content. High-performance sheets allow writing on both sides. Notebook carries the USDA Bio-Preferred Certification. Front covers with pocket are produced from recycled, 25 point Reprise board and come in assorted Earthtone colors: dark red, black, dark blue and green. Back cover is made of heavy-duty, 50 point gray chipboard for writing support.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |









