Ripple Hot Cups, 10 oz, Paper, Kraft/White, 500/Carton
Login to View Prices
Karat® Ripple cups are double poly-lined and designed with an extra layer of insulation to maintain the warmth of the beverage while protecting hands from the heat. The cups also eliminate the need for a cup jacket, while providing a superior grip.
Additional information
| Weight | 21.1300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 14.50 × 17.00 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material Type | Paper |
| Theme | Ripple |
| For Use With | Karat® Hot Cup Lids |
| Material(s) | Paper with Double-Poly Lining |
| Color(s) | Kraft/White |
| Interior Volume Capacity | 10 oz |
| Cup Type | Hot Cup |
| Global Product Type | Hot Drink Cups |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Color Family | Brown |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 815812017906 |
| MPN | C-KRC510 |
| Brand | Karat® |















Reviews
There are no reviews yet.