Rhino Promax Medicine Ball, 6 lb, Orange
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
CSIRPX6
Categories: SCHOOL SUPPLIES, Sports & Phys Ed Equipment
Get an intense workout with the Champion Sports Rhino® Promax Medicine Ball. Use it for throwing, catching and more while exercising to improve strength and cardio. This softshell medicine ball features a synthetic leather cover for added comfort and grip. The Rhino® Skin shell offers exceptional durability to withstand extreme workout routines without ever losing its shape or weight balance.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 8.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 14.00 × 13.00 in |
| Diameter | 14" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Medicine Balls |
| Color(s) | Orange |
| Material(s) | Synthetic Leather |
| Special Features | 6 lb |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 710858025765 |
| MPN | RPX6 |
| Brand | Champion Sports |
Be the first to review “Rhino Promax Medicine Ball, 6 lb, Orange” Cancel reply




















Reviews
There are no reviews yet.