Revolution Digital Carbonless Paper, 1-Part, 8.5 x 11, Canary, 500/Ream
Login to View Prices
538 in stock
SKU:
XER3R12437
Categories: Paper & Printable Media, Technology
Digital carbonless paper is great for important forms created on a wide variety of digital printers. Designed for excellent performance in high-speed digital equipment. Patented capsule control technology reduces contamination and enhances image quality. Guaranteed to perform with outstanding image legibility through five parts.
Additional information
| Weight | 5.4780 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.03 × 8.69 × 2.03 in |
| Sheets Per Unit | 500 |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Paper/Media Color(s) | Canary |
| Global Product Type | Multipart Paper Sheets |
| Ship Class Code | L |
| Number of Parts | 1 |
| Paper Basis Weight (lb) | 23 lb Bond |
| Special Features | One-Part—Coated front and back. |
| Paper Finish | Coated |
| Machine Compatibility | Laser Printers |
| Sheet/Roll Size | 8.5 x 11 |
| For Use With | Xerox® IGEN3 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Color Family | Yellow |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 095205426274 |
| MPN | 3R12437 |
| Brand | xerox™ |
Be the first to review “Revolution Digital Carbonless Paper, 1-Part, 8.5 x 11, Canary, 500/Ream” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.