Durability and simplicity are the dominating characteristics in the design of this padlock. The brass with hardened steel shackle ensures a tough, durable lock. The resettable combination allows up to 10,000 possible settings. For convenience, simply use the change key to quickly reset the password and pass the lock onto another user.Package Includes: (1) Key
Additional information
| Weight | 0.5600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.56 × 3.50 × 1.18 in |
| Global Product Type | Combination Padlocks |
| Body Material | Brass |
| Shackle Size | 8 mm |
| Shackle Material | Hardened Steel |
| Color(s) | Brass |
| Body Width | 2" |
| Number of Keys | 1 |
| Lock Type | Combination |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | A |
| Package Includes | (1) Key |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 071649395604 |
| MPN | 175D |
| Brand | Master Lock® |















Reviews
There are no reviews yet.