Resealable Badge Holders Combo Pack, 36″ Lanyard, Vertical, Transparent Frost 3.68″ x 5″ Holder, 2.38″ x 3.75″ Insert, 20/PK
Login to View Prices
Ensure your credentials remain safe and secure with these Resealable ID Badge Holders. Lightweight, compact design features durable vinyl construction and a seal-top closure to fully protect your security badge on all sides. When sealed, the holder protects your badge from just about everything: water, oil, grease, soil, dust and more. Simply insert your badge and seal the holder as you would seal a resealable sandwich bag. Fully transparent face keeps your ID visible. Die-cut slot and two pre-punched circular holes accommodate lanyards, chains, clips, and badge reels, making it easy to keep your ID with you, no matter where you go. Lanyards, chains, clips and badge reels all sold separately unless otherwise noted.Package Includes: (20) 36″ Long Black Cotton Lanyards
Additional information
| Weight | 0.9570 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.00 × 6.00 × 3.50 in |
| Special Features | Lanyard Combo Pack—Included 36" long, black cotton lanyard features a swivel-style J-hook for attaching to the badge holder. |
| Name Badge Label Width | 2.38" |
| Package Includes | (20) 36" Long Black Cotton Lanyards |
| Name Badge Label Length | 3.75" |
| Name Badge Holder Length | 5" |
| Orientation | Vertical |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Name Badge Holder Color(s) | Transparent Frost |
| Name Badge Holder Width | 3.68" |
| Load Orientation | Top |
| Global Product Type | Lanyard Card Holder Kits |
| Name Badge Holder Material( | Vinyl |
| Cord Length | 36" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 091141911317 |
| MPN | 91131 |
| Brand | Advantus |













Reviews
There are no reviews yet.