Replacement Plate Casters, 4″ x 4.5″ Swivel/Rigid Mount Plate, 8″ Wheel, Black, 4 /Set
Login to View Prices
Out of stock
Quality replacement plate caster. Easy to install. Always look for genuine Rubbermaid® Commercial replacement parts. Repair, refurbish, reuse!Package Includes: (2) 2″ x 8″ Swivel Casters; (2) 2″ x 8″ Rigid Casters; (16) 3/8″-11 x 2.5″ Lag Screws; (32) 0.375″ Washers; (16) 3/8″-16 x 1″ Hex Head Screws; (16) 3/8″-16 Hex Head Nuts; (16) 3/8″ Spring Lock Washers; (8) 5/16″-18 x 2.5″ Hex Head Bolts; (8) 5/16″-18 Hex Nuts; (8) 5/16″ SS Washer; (8) 5/16″ Helical Spring Lock WasherNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 11.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 16.25 × 4.50 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Black |
| Stem Size (W x H) | 4" x 4.5" |
| Wheel Type | (2) Fixed Position Non-Swivel Caster |
| Wheel Tread | 2" |
| For Use With | Rubbermaid® Commercial FG443600BLA, FG446600BLA, FG447300BLA, FG447400BLA, FG448600BLA, FG448800BLA |
| Package Includes | (8) 5/16" Helical Spring Lock Washer |
| Stem Type | (2) Rigid Mount Plate |
| Global Product Type | Waste Receptacle & Dolly Casters |
| Ship Class Code | S |
| Caster/Wheel Size | 8" |
| Color Family | Black |
| Caster Quantity | 4 |
| Caster/Glide/Wheel | Caster |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 814494016481 |
| MPN | FG4436L80000 |
| Brand | Rubbermaid® Commercial |












Reviews
There are no reviews yet.