Remanufactured Yellow Toner, Replacement for 508A (CF362A), 5,000 Page-Yield
Login to View Prices
47 in stock
SKU:
IVRF362A
Categories: Printing Supplies, Technology
Innovera remanufactured laser toner cartridges offer the same quality, performance, and page yield as national brands at significant savings. Their unique remanufacturing process and high-quality components make these laser cartridges an excellent alternative to single-use national brand cartridges. All Innovera print cartridges go through rigorous pre- and post-testing and are backed by a 100% performance satisfaction guarantee.
Additional information
| Weight | 2.4400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.00 × 7.38 × 4.50 in |
| Page-Yield | 5,000 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Yellow |
| Ship Class Code | G |
| Supply Type | Toner |
| Global Product Type | Toner/Toner Cartridges |
| Device Types | Laser Printer |
| For Use With | HP LaserJet Enterprise M553DN, M553N, M553X, MFP M557Z, MFP M577C, MFP M577DN, MFP M577F |
| Market Indicator (Cartridge | 508A |
| Total Recycled Content Perc | 86% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 86% |
| OEM/Compatible | Compatible |
| Remanufactured | Yes |
| Compliance Standards | GreenCircle Certified |
| Replacement For | CF362A |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 686024001362 |
| MPN | IVR508AY |
| Brand | Innovera® |
Be the first to review “Remanufactured Yellow Toner, Replacement for 508A (CF362A), 5,000 Page-Yield” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.