Remanufactured Black Toner, Replacement for 51A (Q7551A), 6,500 Page-Yield
Login to View Prices
52 in stock
SKU:
IVR7551A
Categories: Printing Supplies, Technology
Innovera® remanufactured monochrome laser print cartridges provide the same quality and performance as the national brands at an affordable price. These cartridges are remanufactured in ISO 9001:2008-certified facilities using the highest quality chemical toners and components to ensure they meet or exceed national brand page yield and print performance-guaranteed.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 2.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.50 × 9.44 × 5.63 in |
| Ship Class Code | V |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Supply Type | Toner |
| Color(s) | Black |
| Global Product Type | Toner/Toner Cartridges |
| Device Types | Laser Printer |
| Replacement For | Q7551A |
| For Use With | HP LaserJet M3027 MFP, M3027X, M3035 MFP, M3035XS, P3005, P3005D, P3005DN, P3005N, P3005X |
| Page-Yield | 6,500 |
| Market Indicator (Cartridge | 51A |
| Total Recycled Content Perc | 86% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 86% |
| OEM/Compatible | Compatible |
| Remanufactured | Yes |
| Compliance Standards | GreenCircle Certified |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 686024120780 |
| MPN | IVR7551A |
| Brand | Innovera® |
Be the first to review “Remanufactured Black Toner, Replacement for 51A (Q7551A), 6,500 Page-Yield” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.