Relaxing Adjustable Footrest, 13.75w x 17.75d x 4.5 to 6.75h, Black
Login to View Prices
Provides precise ergonomic foot support for any user. Designed with roller surface bumps to both help massage tired feet and keep your foot from slipping. Three tilt positons from 20 to 70 degrees and three height-adjustable positions. Non-slip, non-scratching floor pads keep your footrest in place on the floor.
Additional information
| Weight | 4.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.90 × 13.25 × 3.60 in |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Width | 13.75" |
| Depth | 17.75" |
| Color(s) | Black |
| Height | 4.5" to 6.75" |
| Global Product Type | Footrests |
| Adjustability | Tilt 20° to 70° |
| Surface Features | Massage Bumps |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 042167200565 |
| MPN | ALEFS212 |
| Brand | Alera® |














Reviews
There are no reviews yet.