Reinforced Top-Tab File Folders, 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 1″ Expansion, Yellow, 100/Box
Login to View Prices
113 in stock
SKU:
UNV16164
Categories: Folders, SCHOOL SUPPLIES
A smart and colorful way to get organized. Folders feature bright colors that are great for color-coding. High-quality 11 pt. stock and reinforced tab resists tearing. Bottom triple-scored for 1″, no-sag expansion.
Additional information
| Weight | 6.4700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 9.88 × 3.50 in |
| File Tab Style | Top Tab |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| File Tab Color | Yellow |
| File Tab Material | 11-pt Stock |
| File Folder Color | Yellow |
| File Folder Size Type | Letter |
| File Folder Material | 11-pt Stock |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| File Folder Expansion | 1" |
| Total Recycled Content Perc | 10% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 10% |
| File Tab Position | Assorted |
| Color Family | Yellow |
| UPC | 087547161647 |
| MPN | UNV16164 |
| Brand | Universal® |
Be the first to review “Reinforced Top-Tab File Folders, 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 1″ Expansion, Yellow, 100/Box” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.