Reinforced Guide Height File Folders, 2/5-Cut Printed Tabs: Right Position, Letter Size, 0.75″ Expansion, Manila, 100/Box
Login to View Prices
46 in stock
SKU:
SMD10388
Categories: Folders, SCHOOL SUPPLIES
Reinforced tabs provide extra strength where you need it most. To spot files more easily when straight-line filing, choose guide-height tabs; 0.5″ higher than standard tabs. More durable than single-ply standard file folders. Made of 11 point manila stock for everyday use. Features 2/5-cut tab. Scored for 0.75″ expansion.
Additional information
| Weight | 6.8110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.10 × 10.20 × 3.60 in |
| File Tab Style | Top Tab |
| Color Family | Manila |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| File Tab Color | Manila |
| File Folder Color | Manila |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| File Folder Width | 11.63" |
| File Folder Size Type | Letter |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Folder Height | 9.94" |
| Special Features | Printed Tabs—Designated ruled areas for Name and Number. |
| File Tab Cut | 2/5-Cut |
| File Tab Material | 11-pt Manila |
| File Tab Position | Right |
| File Folder Material | 11-pt Manila |
| Total Recycled Content Perc | 10% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 10% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 086486103886 |
| MPN | 10388 |
| Brand | Smead |
Be the first to review “Reinforced Guide Height File Folders, 2/5-Cut Printed Tabs: Right Position, Letter Size, 0.75″ Expansion, Manila, 100/Box” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.