Regal Mediumweight Cutlery Kit, Individually Wrapped, Fork/Knife/Napkin/Spoon, Plastic, White, 250/Carton
Login to View Prices
This is the ideal cutlery line for every day and anywhere! These utensils are lightweight in hand but hold up hefty meals. A stress-free solution for grab-and-go counters, events, and food trucks. Made of durable polypropylene, they are even heat-resistant! Offer your customers the ease and convenience to enjoy meals wherever they want, by providing them with cutlery they can count on.Package Includes: (250) Wrapped Kits, Each Kit: (1) Knife; (1) Fork; (1) Spoon; (1) NapkinNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 14.9900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.99 × 11.61 × 8.86 in |
| Special Features | Individually Wrapped |
| Utensils Type | Spoon |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Package Includes | (1) Napkin |
| Grade | Mediumweight |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | PP – Polypropylene |
| Global Product Type | Disposable Dining Utensil Combos |
| Length | 5.8" |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041165035865 |
| MPN | MOW9Y-0007 |
| Brand | SOLO® |















Reviews
There are no reviews yet.