Regal Mediumweight Cutlery, Individually Wrapped, Spork, Plastic, White, 1,000/Carton
Login to View Prices
This is the ideal cutlery line for every day and anywhere! These utensils are lightweight in hand but hold up hefty meals. A stress-free solution for grab-and-go counters, events, and food trucks. Made of durable polypropylene, they are even heat-resistant! Offer your customers the ease and convenience to enjoy meals wherever they want, by providing them with cutlery they can count on.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 8.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.88 × 7.38 × 15.25 in |
| Special Features | Individually Wrapped |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Disposable Sporks |
| Utensils Type | Spork |
| Grade | Mediumweight |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | PP – Polypropylene |
| Length | 5.73" |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041165035605 |
| MPN | MOW6-0007 |
| Brand | SOLO® |
















Reviews
There are no reviews yet.