Owl paper clip firmly grasps pages without tearing and is durable enough to not bend out of shape for multiple reuse. Owl shape design provides a more secure hold than standard paper clips. Gentle loops prevent paper from tearing when attaching or removing clip. #3 size.
Additional information
| Weight | 0.2140 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.25 × 2.25 × 1.00 in |
| Clip/Clamp Type | Regal Clips |
| Clip/Clamp Trade Size | #3 |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Clip/Clamp Length | 1" |
| Global Product Type | Paper Clips |
| Clip/Clamp Coating/Finish | Smooth |
| Clip/Clamp Material(s) | Steel Wire |
| Clip/Clamp Color(s) | Silver |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 050505721306 |
| MPN | A7072130C |
| Brand | ACCO |










Reviews
There are no reviews yet.