Rubbermaid Commercial Refine Waste Container
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Refine Waste Container
Rubbermaid Commercial Refine Waste Container – 15 gal Capacity – Manual – Ergonomic Handle, Non-skid, Fingerprint Resistant, Durable – 25.6″ Height x 11.3″ Width – Metal, Steel – Stainless Steel – 1 Each
Additional information
| Weight | 22.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.00 × 12.87 × 19.37 in |
| Handle | Integral Handles |
| Interior Volume Capacity | 15 gal |
| Opening Type | Open Top |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material(s) | Stainless Steel |
| Color(s) | Stainless Steel |
| Liner Material | Rigid Plastic |
| Ship Class Code | B |
| Global Product Type | Indoor All-Purpose Waste Bins |
| Application | Indoor All-Purpose Waste Disposal |
| Waste Receptacle Type | Indoor All-Purpose Waste Bin |
| Lid Type | Lift Off with Open Top |
| Depth | 19.37" |
| Shape | Rectangular Slim |
| Compliance Standards | Prop 65 Compliant |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 086876254419 |
| MPN | 2147581 |
| Brand | Rubbermaid® Commercial |
| product-type | Waste Container |
| product-color | Stainless Steel |
| color-family | Gray |
| product-material | Steel |
| country-of-origin | United States |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| height | 25.6" |
| width | 11.3" |
| capacity | 15 gal |
| brand-name | Rubbermaid Commercial |
| features | Durable |
| length | 18.2" |
| manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| product-line | Refine |
| manufacturer-part-number | 2147581 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>With modern aesthetic and quality craftsmanship, the Refine Waste Container with brushed stainless steel fits seamlessly into any commercial space for a discreet look that enhances the overall environment. Commercial-grade material ensures the containers will withstand the rigors of everyday use. Lid lifts off top for easy access to liner bag. Integrated liner cinch makes liner changes quick and easy. Ergonomic handles enhance grip, reducing user strain and improving efficiency when emptying containers. Anti-skid feet protect your floors.</p> |
| operating-mode | Manual |
| packaged-quantity | 1 Each |
| 0 | 0 |








Reviews
There are no reviews yet.