Re:Define Laptop Backpack, 15.6″, 12.25 x 5.75 x 18.75, Black
Login to View Prices
Made from recycled PET bottles with an antimicrobial coating on exterior and lining. Water resistant coating on exterior only. Fully padded 15.6″ laptop compartment with lockable zippers and RFID data protection pocket helps secure personal data encoded on your credit cards, IDs and passports. External USB port, internal iPad/tablet pocket, and headphone port add extra convenience to carrying around your accessories. Checkpoint friendly design allows you to pass through airport security faster. Back strap slides over luggage handle.
Additional information
| Weight | 1.7500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.25 × 5.75 × 18.75 in |
| Ship Class Code | J |
| Locking (Yes/No) | Yes |
| Lock Type | Lockable Zipper |
| Global Product Type | Backpacks |
| Material(s) | Recycled PET Polyester |
| Maximum Device Size | 15.6" |
| Height | 18.75" |
| For Use With | MacBook® |
| Depth | 5.75" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 100% |
| Closure Type | Zipper |
| Wheels | No |
| Telescoping Handle | No |
| Belt Loop | No |
| Number of Compartments | 5 |
| Carrying Handle | Yes |
| Width | 12.25" |
| Color(s) | Black |
| Checkpoint Friendly | Yes |
| Shoulder Strap Indicator | Yes |
| Color Family | Black |
| Total Recycled Content Perc | 100% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 030918015742 |
| MPN | UBN7084 |
| Brand | Solo |














Reviews
There are no reviews yet.