Recycleware Round Deli Container, 8 oz, 4.6″ Diameter x 1.7″ h, Clear, Plastic, 500/Carton
Login to View Prices
Made from recycled (PCR) PET plastic bottles. The recycled PET material performs well in cool temperature applications and is crack resistant. Durable and leak-resistant. Stylish and crystal-clear for complete product visibility. Paired with Recycleware® Deli Container Lids, provides a snap fit lid application and removal.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 15.1750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 18.00 × 10.00 in |
| Height | 1.7" |
| Material(s) | RPET |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| For Use With | Fabri-Kal® LRD, LRDOF |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Material Type | Plastic |
| Food Container Type | Base |
| Dishwasher Safe | No |
| Microwave Safe | No |
| Total Recycled Content Perc | 50% |
| Diameter | 4.6" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 50% |
| Interior Volume Capacity | 8 oz |
| Number of Compartments | 1 |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 049202015832 |
| MPN | 9501030 |
| Brand | Fabri-Kal® |














Reviews
There are no reviews yet.