Recycled Stordrawer&Reg Steel Plus&Trade – Legal

Login to View Prices
Recycled Stor/Drawer® Steel Plus™ – Legal – Internal Dimensions: 15.50″ Width x 23.25″ Depth x 10.38″ Height – External Dimensions: 16.8″ Width x 25.5″ Depth x 11.5″ Height – Media Size Supported: Legal – Heavy Duty – Stackable – Fiberboard, Steel, Plastic – Kraft, Green – For File – Recycled – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Media Size Supported | Legal |
| Exterior Material | Plastic |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Compartment Height | 10.38" |
| Compartment Width | 15.50" |
| Compartment Depth | 23.25" |
| Stacking Height | 5 Unit |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | United States |
| Strength | Heavy Duty |
| Handle | Yes |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1994-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 11.5" |
| Width | 16.8" |
| Depth | 25.5" |
| Case Style | Drawer |
| Certifications & Standards | TAA |
| Brand Name | Bankers Box |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | 1231201 |
| Product Name | Recycled Stor/Drawer Steel Plus File Storage System |
| Product Line | Stor/Drawer |
| Application/Usage | File |
| Manufacturer Part Number | 1231201 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Eco-friendly storage drawer is made with a high percentage of recycled material and is designed to store your legal-size files. Steel support frame increases stacking strength and reinforces heavy-duty corrugate. FastFold One Step Setup makes box assembly fast and easy. Reinforced plastic handle provides easy drawer access. Storage drawer includes removable rails for hanging files and stacks up to five high.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Package Contents | <ul><li>Stor/Drawer Steel Plus – Legal</li><li>Rails</li></ul> |
| Stackable | Yes |
| Weight (Approximate) | 4.60 lb |









