Recycled Plastic Cubicle Single File Pocket, Cubicle Pins Mount, 13.5 x 3 x 7, Charcoal
Login to View Prices
Letter-sized file pocket attaches easily to cubicle walls and other surfaces. May be hung over cubicle panels using Universal One™ 08173 hangers (sold separately) or mounted directly to ferrous metal surfaces using Universal One™ 08172 magnets (also sold separately).Package Includes: (2) Attachment Pins
Additional information
| Weight | 0.8200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.00 × 7.25 × 3.25 in |
| Depth | 3" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color(s) | Charcoal |
| Total Recycled Content Perc | 30% |
| Package Includes | (2) Attachment Pins |
| Post-Consumer Recycled Cont | 30% |
| Width | 13.5" |
| Color Family | Gray |
| Mounting Details | Cubicle Pins |
| Green Information | Made from 30% post recycled plastic |
| Global Product Type | Partition & Panel Book & File Organizers |
| Panel Accessory Type | File Pocket |
| Compliance Standards | EPA/CPG Compliant |
| Height | 7" |
| Number of Compartments | 1 |
| Material(s) | Plastic |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 087547081624 |
| MPN | UNV08162 |
| Brand | Universal® |














Reviews
There are no reviews yet.