Recycled Nondated Assignment Book For Intermediate Grades, 40-Weeks: Eight-Subject Day, Blue Cover, (100) 11 x 8.5 Sheets
Login to View Prices
The ideal assignment book for intermediate grades. Wirebound with a durable, laminated cover. Accommodates 40 weeks of assignments with space for eight subjects per day, Monday through Friday. Three-hole punched to fit in standard three-ring binder. Made entirely of recycled materials.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.9190 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.29 × 8.89 × 1.05 in |
| Columns per Sheet | 3 |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 11 x 8.5 |
| Book Width | 8.5" |
| Book-Spine Length | 11" |
| Book-Binding Details | Twin-Wire: Flexible Cover |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Sheet Rule/Format Type | Project-Management Format |
| Ship Class Code | M |
| Post-Consumer Recycled Cont | 100% |
| Dated/Undated | Undated |
| Sheets per Book/Journal | 100 |
| Book-Binding Edge | Side |
| Book-Binding Type | Wire-O |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Sheet Color | White/Blue |
| Cover Color | Blue |
| Back-Cover Material | Laminated Paperboard |
| Front-Cover Material | Laminated Paperboard |
| Global Product Type | Student Assignment Organizers |
| Sheet Rule/Format Details | Unruled General Notes Section |
| Number of Subjects/Sections | 2 |
| Color Family | Blue |
| Total Recycled Content Perc | 100% |
| Number of Section Dividers | 1 |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 040983588072 |
| MPN | HOD58807 |
| Brand | House of Doolittle™ |










Reviews
There are no reviews yet.