Ready-Tab Extra Capacity Reinforced Colored Hanging Folders, Legal Size, 1/6-Cut Tabs, Standard Green, 20/Box
Login to View Prices
188 in stock
SKU:
PFX42703
Categories: Folders, SCHOOL SUPPLIES
Built-in tabs are preattached — just lift and label. Polylaminate is reinforced across the top edge and bottom fold for superior durability. Flat-bottom has a reinforcing insert for extra strength to handle thick documents, presentations, catalogs or manuals. Write directly on the tabs or use the included sticker labels.Package Includes: (1) Sheet of 20 Printable Labels; (20) Reinforcing Pressboard File-Box-Bottom Inserts
Additional information
| Weight | 4.7900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.13 × 10.63 × 2.50 in |
| Color Family | Green |
| Green Information | Paper contains 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Folder Color | Standard Green |
| File Tab Cut | 1/6-Cut |
| Folder Size Type | Legal |
| Max Folder Expansion | 2" |
| Package Includes | (20) Reinforcing Pressboard File-Box-Bottom Inserts |
| Fasteners per Folder | 0 |
| Folder Material | 11-pt Stock |
| Compartments per Folder | 1 |
| Dividers per Folder | 0 |
| File Tab Position | Assorted |
| Global Product Type | Hanging File Folders |
| UPC | 078787427037 |
| MPN | 42703 |
| Brand | Pendaflex® |
Be the first to review “Ready-Tab Extra Capacity Reinforced Colored Hanging Folders, Legal Size, 1/6-Cut Tabs, Standard Green, 20/Box” Cancel reply

















Reviews
There are no reviews yet.