ProGuard Fit 821 Safety Glasses w/Rubber Temple Tips – Adjustable Nose-piece, Comfortable, Non-Slip Temple, Wraparound Lens, Adjustable Nose-piece, Soft – Small Size – Ultraviolet, Impact, Fog, UVA, UVB, Eye Protection – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Safety Glasses |
| Lens Color | Gray |
| Size Standard | Small |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Frame Color | Gray |
| Certifications & Standards | <ul> <li>ANSI Z87.1-2010</li> <li>CAN/CSA Z94.3-07</li> </ul> |
| Product Series | 821 |
| Brand Name | ProGuard |
| Features | Soft |
| Length | 5.7" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Fit 821 Safety Glasses w/Rubber Temple Tips |
| Product Line | Fit |
| Protection Type | Eye |
| Manufacturer Part Number | 8212001CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Part of the ProGuard Fit 821 Series line, these safety glasses provide the right fit for the right job. They are designed for smaller facial structures to deliver improved comfort and functionality that will support compliance and help to reduce eye injuries. Gray, hard coat, polycarbonate lens provides 99.9 percent protection against harmful UVA and UVB rays. Economical wraparound single lens provides full panoramic view. Integrated nosepiece and soft, nonslip rubber temple tips provide a nonbinding fit. Safety glasses are ANSI Z87.1-2010 / CAN/CSA Z94.3-07 Certified.</p> |
| Material Details | <ul><li>Rubber Temple</li><li>Polycarbonate Lens</li></ul> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 0.71 oz |
ProGuard Fit 821 Safety Glasses w/Rubber Temple Tips – Adjustable Nose-piece, Comfortable, Non-Slip Temple, Wraparound Lens – Small Size – Ultraviolet, Impact, Fog, UVA, UVB Protection – 1 Each
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Safety Glasses |
| Lens Color | Gray |
| Size Standard | Small |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.5" |
| Width | 2.1" |
| Frame Color | Gray |
| Product Series | 821 |
| Brand Name | ProGuard |
| Features | Wraparound Lens |
| Length | 5.2" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Fit 821 Safety Glasses w/Rubber Temple Tips |
| Product Line | Fit |
| Protection Type | UVB |
| Manufacturer Part Number | 8212001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Part of the ProGuard Fit 821 Series line, these safety glasses provide the right fit for the right job. They are designed for smaller facial structures to deliver improved comfort and functionality that will support compliance and help to reduce eye injuries. Gray, hard coat, polycarbonate lens provides 99.9 percent protection against harmful UVA and UVB rays. Economical wraparound single lens provides full panoramic view. Integrated nosepiece and soft, nonslip rubber temple tips provide a nonbinding fit. Safety glasses are ANSI Z87.1-2010 / CAN/CSA Z94.3-07 Certified.</p> |
| Material Details | <p>Polycarbonate Lens</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 0.72 oz |
ProGuard Fit 821 Safety Glasses w/Rubber Temple Tips – Adjustable Nose-piece, Comfortable, Non-Slip Temple, Wraparound Lens, Adjustable Nose-piece, Soft – Small Size – Ultraviolet, Impact, Fog, UVA, UVB, Eye Protection – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Safety Glasses |
| Lens Color | Gray |
| Size Standard | Small |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Frame Color | Gray |
| Certifications & Standards | <ul> <li>ANSI Z87.1-2010</li> <li>CAN/CSA Z94.3-07</li> </ul> |
| Product Series | 821 |
| Brand Name | ProGuard |
| Features | Soft |
| Length | 5.7" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Fit 821 Safety Glasses w/Rubber Temple Tips |
| Product Line | Fit |
| Protection Type | Eye |
| Manufacturer Part Number | 8212001CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Part of the ProGuard Fit 821 Series line, these safety glasses provide the right fit for the right job. They are designed for smaller facial structures to deliver improved comfort and functionality that will support compliance and help to reduce eye injuries. Gray, hard coat, polycarbonate lens provides 99.9 percent protection against harmful UVA and UVB rays. Economical wraparound single lens provides full panoramic view. Integrated nosepiece and soft, nonslip rubber temple tips provide a nonbinding fit. Safety glasses are ANSI Z87.1-2010 / CAN/CSA Z94.3-07 Certified.</p> |
| Material Details | <ul><li>Rubber Temple</li><li>Polycarbonate Lens</li></ul> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 0.71 oz |













