Ergodyne ProFlex 922CR Nitrile-Coated Cut-Resistant Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 922CR Nitrile-Coated Cut-Resistant Gloves
Ergodyne ProFlex 922CR Nitrile-Coated Cut-Resistant Gloves – Nitrile, Latex Coating – Extra Large Size – Gray – Impact Resistant, Cut Resistant, Machine Washable, Molded, Seamless, Knit Wrist, High Visibility, Durable, Flexible – For Manufacturing, Fabrication, Handling Goods – 2 – 96 / Carton – 1.75″ Thickness x 10″ Glove Length
Additional information
| Weight | 46.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.00 × 6.00 × 1.75 in |
| CE Score | 4442CP |
| Compliance Standards | ANSI Level 1 Impact Protection |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Wrist Style | Knit Cuff |
| Hand Specific | Pair |
| Thumb Style | Straight |
| Color(s) | Gray |
| Puncture Resistance | ANSI Puncture Level 3 |
| Thickness | 13 gauge |
| Cut Resistance | ANSI Cut Level A3 |
| Material(s) | Nitrile |
| Global Product Type | Work Gloves, Cut Resistant |
| Glove Style | Cut-Resistant |
| Abrasion Resistance | ANSI Abrasion Level 6 |
| Size Group | X-Large |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476175858 |
| MPN | 17585 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Work Gloves |
| size-standard | Extra Large |
| quantity-per-container | 2 |
| glove-width | 6" |
| glove-length | 10" |
| glove-thickness | 1.75" |
| product-color | Gray |
| color-family | Gray |
| coating | Latex |
| country-of-origin | China |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Flexible |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 922CR-CASE |
| product-line | ProFlex |
| application-usage | Handling Goods |
| manufacturer-part-number | 17585 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Use 922CR Certified Cut-Resistant Gloves with Dorsal Protection to avoid injuries caused by sharp materials. High-performance, 13-gauge polyethylene fibers are level 3 cut protection and level 6 abrasion-resistant to protect hands. Palms are coated in a nitrile dip, providing an excellent grip for all conditions, wet or dry. Thumb reinforcements add extra protection when gripping rough surfaces. TPR armor on the backside of the glove offers protection against pinch injuries and blows to the back of the hand. Rubber armor extends to fingertips and is sewn in for maximum durability. Gloves are designed with flex zones to increase dexterity and flexibility to help reduce hand fatigue without sacrificing protection. Long, snug wrists keep dirt and debris out. Fluorescent palms enhance visibility when hand signaling in low-light conditions. Gloves are best for workers in construction, manufacturing and more.</p> |
| packaged-quantity | 96 / Carton |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.