ProFlex 7070 ANSI A7 Nitrile Coated CR Gloves, Green, 2X-Large, Pair
Login to View Prices
987 in stock
The ProFlex 7070 Nitrile Coated Cut-Resistant Gloves are made with heavy-duty aramid fiber for heat handling and ANSI A7 cut resistance, plus durable sandy nitrile coated palms for high strength grip and enhanced dexterity. The form-fitting 13-gauge aramid fiber knit protects hands from heat and cuts without compromising flexibility or comfort. The snug knit cuffs are longer than most on the market, a feature that enhances fit and extends protection while keeping dirt and debris out. These safety work gloves are tested to EN407 Level 1 contact heat resistance for safety when handling high temperature materials. A measure of how well the glove will insulate hands from heat, Level 1 contact heat resistance indicates the glove can withstand temperatures up to 100° C/212° F for up to 15 seconds.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.2100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.00 × 3.25 × 1.25 in |
| Ship Class Code | V |
| Abrasion Resistance | ANSI Abrasion Level 5 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Wrist Style | Knit Cuff |
| Glove Style | Coated |
| Thumb Style | Straight |
| Compliance Standards | EN407 Level 1 Contact Heat Resistant |
| Puncture Resistance | ANSI Puncture Level 3 |
| Thickness | 13 gauge |
| Material(s) | Nitrile |
| Global Product Type | Work Gloves, Cut Resistant |
| Color(s) | Green |
| Cut Resistance | ANSI Cut Level A7 |
| Hand Specific | Yes |
| Length | 9" |
| Size Group | 2X-Large |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476180463 |
| MPN | 18046 |
| Brand | ergodyne® |

















Reviews
There are no reviews yet.