ProFlex 7040 ANSI A4 CR Food Grade Gloves, Lime, X-Large, 144 Pairs
Login to View Prices
These ProFlex 7040 ANSI A4 Cut-Resistant Food Grade Gloves are made with breathable and non-irritating TenaLux yarn for maximum comfort that does not compromise protection. Unlike other anti-cut technologies, TenaLux yarn is constructed of high-performance polyethylene (HPPE) fibers to achieve a high level of cut resistance without glass or steel. These cut-proof gloves are tested to FDA CFR 175.300 for total extractive residues. This approval means the gloves will not contaminate food at any process point-including prepping, packaging and transporting. The lightweight knit of the TenaLux has 360° breathability and a cool-to-the-touch feel to prevent sweaty hands and overheating. The seamless knit cuff fits comfortably snug, keeping dirt and debris from getting into gloves. The Hi-Vis color enhances visibility for safety when working with knives and other sharp objects.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 23.0400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.00 × 6.50 × 1.50 in |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Wrist Style | Knit Cuff |
| Glove Style | Coated |
| Thumb Style | Straight |
| Material(s) | TenaLux |
| Compliance Standards | FDA CFR 175.300 |
| Cut Resistance | ANSI Cut Level A4 |
| Global Product Type | Work Gloves, Cut Resistant |
| Hand Specific | Yes |
| Color(s) | Lime |
| Size Group | X-Large |
| Length | 11" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476180258 |
| MPN | 18025 |
| Brand | ergodyne® |

















Reviews
There are no reviews yet.