Ergodyne ProFlex 7031 Nitrile-Coated Cut-Resistant Gloves – A3 Level
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 7031 Nitrile-Coated Cut-Resistant Gloves – A3 Level
Ergodyne ProFlex 7031 Nitrile-Coated Cut-Resistant Gloves – A3 Level – Nitrile Coating – Small Size – Gray – Cut Resistant, Seamless, Knit Wrist, Dirt Resistant, Debris Resistant, Machine Washable, High Visibility, Puncture Resistant, Abrasion Resistant, Reinforced Thumb, Durable – For Construction, Manufacturing, Fabrication, Handling Goods – 2 – 12 / Carton – 2″ Thickness x 9.50″ Glove Length
Additional information
| Weight | 0.0700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.50 × 4.00 × 2.00 in |
| Ship Class Code | V |
| Abrasion Resistance | ANSI Abrasion Level 5 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Wrist Style | Knit Cuff |
| Glove Style | Coated |
| Thumb Style | Straight |
| Color(s) | Gray |
| Length | 9.5" |
| Cut Resistance | ANSI Cut Level 3 |
| Puncture Resistance | ANSI Puncture Level 3 |
| Thickness | 13 gauge |
| CE Score | 4X42C |
| Compliance Standards | ANSI Level 3 Cut Resistant |
| Size Group | Small |
| Material(s) | Nitrile |
| Global Product Type | Work Gloves, Cut Resistant |
| Hand Specific | Yes |
| Weight | 0.07 lb |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476179825 |
| MPN | 17982 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Work Gloves |
| size-standard | Small |
| quantity-per-container | 2 |
| glove-width | 4" |
| glove-length | 9.50" |
| glove-thickness | 2" |
| product-color | Gray |
| color-family | Gray |
| coating | Nitrile |
| country-of-origin | China |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Durable |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 7031 |
| product-line | ProFlex |
| application-usage | Handling Goods |
| manufacturer-part-number | 17982 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Keep your hands protected while working with sharp materials by wearing the 7031 Level 3 Cut-Resistant Safety Gloves. ANSI A3 and level 5-approved gloves prevent cuts and injuries caused by abrasive, sharp objects and punctures. Durable, sandy nitrile layer on palms and thumbs securely handles rough surfaces and materials. The 13-gauge nylon-spandex with nitrile coating enhances dexterity and minimizes hand fatigue. Avoid dirt and debris with the long, seamless knit cuffs that hug your wrists. These gloves are perfect for jobs in construction, assembly, manufacturing, automotive and more. Machine-wash gloves to wear the next day.</p> |
| packaged-quantity | 12 / Carton |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.