Ergodyne ProFlex 600 Single Layer Neoprene Knee Sleeve
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 600 Single Layer Neoprene Knee Sleeve
Ergodyne ProFlex 600 Single Layer Neoprene Knee Sleeve – 15″ – 16″ Knee Circumference – Black – Spandex, Neoprene – 1 Each
Additional information
| Weight | 0.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.25 × 10.00 × 0.50 in |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Size Group | Large |
| Color(s) | Black |
| Width | 0.5" |
| Elbow/Knee Pad Type | Knee |
| Closure Type | Slip-On |
| Global Product Type | Knee Pads |
| Material(s) | Neoprene |
| Length | 10" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476165040 |
| MPN | 16504 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Knee Support |
| minimum-knee-circumference | 15" |
| maximum-knee-circumference | 16" |
| product-color | Black |
| color-family | Black |
| product-material | Neoprene |
| country-of-origin | China |
| orientation | Ambidextrous |
| height | 15.3" |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Breathable |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-name | ProFlex 600 Single Layer Neoprene Knee Sleeve |
| product-line | ProFlex |
| manufacturer-part-number | 16504 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Wear the 600 Single Knee Compression Sleeve on and off the jobsite for comfortable knee and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the knee and enhancing joint flexibility. Perforated neoprene and mesh crease enhance airflow to minimize sweat production under sleeve. Comfortable, four-way stretch neoprene doesn't hinder your range of motion. Higher kneecap compression hugs the patella for enhanced support. Wear on either leg with its accommodating design. Wear under or over your clothes with its low-profile material. Easily slide sleeve over your knee for a snug fit. Knee support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries. Brace will not bother people with latex allergies thanks to the latex-free material. Machine-wash sleeve to quickly use the next day.</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| size | Large (L) |
| limited-warranty | Lifetime |
| weight-approximate | 3.20 oz |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.