ProFlex 230 Wide Soft Cap Knee Pad, Buckle Closure, One Size Fits Most, Black
Login to View Prices
Sturdy knee pad provides economical, light duty protection for a broad range of applications. Durable 600D polyester fabric cover. 15mm closed cell foam padding for comfortable protection. Slightly wider and longer for wraparound comfort. Anti-odor treatment ensures a positive user experience. Buckle closure for secure fit.
Additional information
| Weight | 0.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.00 × 9.75 × 4.50 in |
| Closure Type | Buckle |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Width | 4.5" |
| Size Group | One Size Fits All |
| Color(s) | Black |
| Length | 9.75" |
| Material(s) | Polyester |
| Ship Class Code | B |
| Elbow/Knee Pad Type | Knee |
| Global Product Type | Knee Pads |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476182306 |
| MPN | 18230 |
| Brand | ergodyne® |











Reviews
There are no reviews yet.