Paper Mate Profile Retractable Ball Point Pens Bold Point Blue 2/pkg
Login to View Prices
Paper Mate Profile Retractable Ball Point Pens Bold Point Blue 2/pkg
Paper Mate Profile Retractable Ball Point Pens Bold Point Blue 2/pkg – Bold, Medium Pen Point – 1 mm Pen Point Size – Retractable – Blue – Stainless Steel Barrel – 2 / Pack
Additional information
| Weight | 0.1180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.70 × 7.65 × 2.90 in |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Pen Grip Type | Contoured Rubber |
| Airplane-Safe Ink | Yes |
| Pen Ink Color(s) | Blue |
| Pen Point Size Type | Medium |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Visible Ink Supply | No |
| Pen Type | Ballpoint Pen |
| Global Product Type | Ballpoint Pens |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | Profile |
| Erasable Ink | No |
| Low-Viscosity Ink | No |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Pen Style | Retractable |
| Pen Tip Type | Conical |
| Color Family | Blue |
| Pen Barrel Color(s) | Blue/Silver |
| Pen Point Size | 1 mm |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 071641188945 |
| MPN | 2130519 |
| Brand | Paper Mate® |
| product-type | Ballpoint Pen |
| retractable | Yes |
| grip-type | Comfort |
| barrel-material | Stainless Steel |
| clip-material | Metal |
| pen-point | Medium |
| ink-color | Blue |
| brand-name | Paper Mate |
| features | Clip |
| manufacturer | Newell Brands |
| product-name | Profile Retractable Ball Point Pens Bold Point Blue 2/pkg |
| product-line | Profile |
| manufacturer-part-number | 2130519 |
| marketing-information | <p>For smooth, crisp lines when writing, use these Profile Retractable Ballpoint Pens. Write powerful, bold ideas that stand out on the page with the 1.0mm tip. Stainless steel body and metal clip are a durable, professional addition to your writing utensil collection. Comfortable grip is perfect for writing tasks of any length without straining your fingers. Retractable design saves ink when you aren't using this medium point pen and allows you to easily access blue ink when you want to communicate your ideas.</p> |
| packaged-quantity | 2 / Pack |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.