Printy Economy Date Stamp, Self-Inking, 1.63″ x 1″, Blue/Red
Login to View Prices
The quick and easy way to stamp documents with the date. Self-inking dater delivers rapid, repeat impressions. Replaceable stamp pad delivers up to 10,000 impressions. Four-band date: months, days and 10 years. Date band cover ensures fingers remain clean.
Additional information
| Weight | 0.2550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.00 × 3.12 × 1.75 in |
| Impression Width | 1.63" |
| Replacement Ink | Trodat® P4750BR (Blue/Red) |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ink Color(s) | Blue/Red |
| Stamp Type | Message Dater |
| Global Product Type | Daters |
| Impression Height | 1" |
| Frame/Housing Material(s) | Plastic |
| Ink Types | Self-Inking |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 190084413855 |
| MPN | 4752 |
| Brand | Trodat® |















Reviews
There are no reviews yet.