Printable Microperforated Business Cards w/Sure Feed Technology, Laser, 2 x 3.5, Ivory, 250 Cards, 10/Sheet, 25 Sheets/Pack
Login to View Prices
265 in stock
Make the right impression every time with customizable business cards. It’s easy to create these do-it-yourself business cards. Start with the free blank and pre-designed templates from Avery Design & Print, then customize your card with your own personal touch. The heavyweight card stock prints easily from your printer and separates cleanly thanks to ultrafine perforations. Card sheets with Sure Feed® technology are designed for a reliable print and to prevent jams and misalignments. You’ll get professional-looking business cards that look like they came from a print shop. What will your business card say about you? Card size 2″ x 3.5″. Sheet size 8.5″ x 11″.
Additional information
| Weight | 0.8360 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.10 × 9.30 × 0.60 in |
| Machine Compatibility | Laser |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Microperforated Business Cards |
| Paper Weight | 80 lb |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Card Quantity | 250 |
| Sheet Size (W x H) | 8.5 x 11 |
| Cards Per Sheet | 10 |
| Card Height | 2" |
| Card Width | 3.5" |
| Paper Color(s) | Ivory |
| Finish | Uncoated |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 072782053765 |
| MPN | 05376 |
| Brand | Avery® |

















Reviews
There are no reviews yet.