Pretend & Play Pretend Calculator/Cash Register – Theme/Subject: Learning – Skill Learning: Imagination, Money, Mathematics – 3-8 Year
Additional information
| Brand | Learning Resources |
|---|---|
| Product Type | Learning Toy |
| Theme/Subject | Learning |
| Skill Learning | Mathematics |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 5.5" |
| Width | 9.5" |
| Recommended Age | 3-8 Year |
| Brand Name | Pretend & Play |
| Length | 10.5" |
| Manufacturer | Learning Resources |
| Product Model | LER2629 |
| Product Name | Pretend Calculator/Cash Register |
| Manufacturer Part Number | LER2629 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Play cash register features a built-in calculator to help familiarize students with adding, subtracting, multiplying and dividing. Interactive design encourages beginning math and calculator skills while providing lots of opportunities for imaginative play. Life-size money helps students learn currency denomination. Large buttons on the keypad are easy for little hands to press. Cash drawer makes a "cha-ching" sound when it opens to provide a more realistic experience. Cash register is designed for children ages 3 and up.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Calculator Cash Register</li><li>30 x Actual-size Pretend Bills</li><li>40 x Plastic Coins</li><li>Pretend Credit Card</li><li>Activity Guide</li></ul> |
| Additional Information | <ul><li>A working solar-powered calculator with big buttons for little hands</li><li>Makes a cha-ching sound when the drawer opens, just like a real register, adding fun to imaginative play and money math activities alike</li></ul> |
















