Prestige 2 Total Erase Three-Month Calendar, 36″ x 24″, White Surface, Graphite Gray Fiberboard/Plastic Frame
Login to View Prices
Out of stock
Planning and organizing for a busy office can be stressful. A Total Erase® sliding calendar board allows you to display a three month schedule all in one place and make changes on the fly with ease. The coated Total Erase® surface is extremely durable and will not ghost or stain. Three-month design provides long-term organization. Calendar board is compatible with Quartet® Prestige® 2 Connects™ accessories. Easy-mounting hardware for fast, accurate wall hanging. Marker included.Package Includes: (1) Quartet® Dry Erase Marker; Mounting Kit
Additional information
| Weight | 12.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.75 × 26.00 × 1.69 in |
| Supports Custom Surface For | No |
| Package Includes | Mounting Kit |
| Board Surface Type(s) | Dry Erase |
| Flipchart Mounting System | No |
| Surface Color | White |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Preformatted Board Surface | Yes |
| Global Product Type | Preformatted Dry Erase Boards |
| Mounting Details | Pass-Through Wall-Mount Hardware (Included) |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Magnetic Board Surface | No |
| Frame Material | Plastic |
| Board Height | 24" |
| Board Width | 36" |
| Preformatted Surface Detail | Planning & Scheduling Calendar |
| Frame Color/Finish | Graphite Gray |
| Planning Period | Three Months |
| Surface Material | Total Erase® Laminate |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 034138201275 |
| MPN | CMP32P2 |
| Brand | Quartet® |















Reviews
There are no reviews yet.