PRESSTEX Report Cover with Tyvek Reinforced Hinge, Top Bound, Two-Piece Prong Fastener, 2″ Capacity, 11 x 14, Red/Red
Login to View Prices
Look smart and be prepared with a durable, moisture resistant PRESSTEX® report cover. Keep all of your documents bound, clean and dry. 20 pt stock made in part of recycled materials. Reinforced Tyvek® hinges secure large stacks of papers.
Additional information
| Weight | 0.2750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.50 × 8.80 × 0.30 in |
| Spine Color(s) | Red |
| Sheet Type | Punched |
| Global Product Type | Tang/Prong Binding Report Covers |
| Sheet Size | 8.5 x 14 |
| Special Features | Top Bound-Holes 2.75" center to center |
| Cover Material(s) | PRESSTEX® |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Number of Fasteners | 1 |
| Color Family | Red |
| Front Cover Color(s) | Red |
| Back Cover Color(s) | Red |
| Fastener Material | Metal |
| Fastener Type | Two-Piece Prong Fastener |
| Center To Center | 2.75" |
| Capacity Range [Max] | 2" |
| Report Cover Quantity | 1 |
| Disclaimer Statement | Color tone may vary. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 050505190287 |
| MPN | A7019028A |
| Brand | ACCO |












Reviews
There are no reviews yet.