PRESSTEX Covers with Storage Hooks, 2 Posts, 6″ Capacity, 9.5 x 11, Executive Red
Login to View Prices
663 in stock
SKU:
ACC54119
Categories: Binders & Binding Supplies, Office
Ideal for organizing and storing lots of information, PRESSTEX® data covers bind up to 6″ of burst or unburst sheets. Retractable storage hooks allow for use as a hanging binder and the embossed, PRESSTEX® covers are acrylic-coated to resist moisture. Flexible top and bottom loading option makes it super easy to use. Cover contains recycled materials.
Additional information
| Weight | 0.3840 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.00 × 10.00 × 0.30 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color Family | Red |
| Binder Color(s) | Executive Red |
| Special Features | Bound On 9 1/2" Side-Designed for use with sheets that are still attached in continuous form with accordion fold. |
| Material(s) | Pressboard |
| Global Product Type | Post Binders |
| Number of Posts | 2 |
| Binder Type | Post |
| Binder Size Capacity | 6" |
| Binder Sheet Size | 9.5 x 11 |
| Disclaimer Statement | Color tone may vary. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Binder Style | Non-View |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 050505541195 |
| MPN | A7054119A |
| Brand | ACCO |
Be the first to review “PRESSTEX Covers with Storage Hooks, 2 Posts, 6″ Capacity, 9.5 x 11, Executive Red” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.