Pressboard Report Cover with Tyvek Reinforced Hinge, 2-Hole Prong Fastener, 3″ Capacity, 8.5 x 11, Light Blue
Login to View Prices
Sturdy pressboard report cover will keep your papers neatly bound together for better organization. Covers are made in part of recycled material. Tyvek® fasteners secure pages, regardless of thickness.
Additional information
| Weight | 0.2560 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 9.06 × 0.19 in |
| Capacity Range [Max] | 3" |
| Sheet Type | Punched |
| Global Product Type | Tang/Prong Binding Report Covers |
| Spine Color(s) | Gray |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Number of Fasteners | 1 |
| Center To Center | 8.5" |
| Special Features | Holes 8.5" Center To Center |
| Disclaimer Statement | Light blue cover color with gray spine (color tone may vary) may not ship as shown. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Fastener Type | Two-Hole Prong Fastener |
| Sheet Size | 8.5 x 11 |
| Color Family | Blue |
| Fastener Material | Metal |
| Cover Material(s) | Pressboard |
| Report Cover Quantity | 1 |
| Front Cover Color(s) | Light Blue |
| Back Cover Color(s) | Light Blue |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 050505259724 |
| MPN | A7025972A |
| Brand | ACCO |













Reviews
There are no reviews yet.