Pressboard Report Cover, Spring Style Fastener, 2″ Capacity, 8.5 x 11, Earth Red/Earth Red
Login to View Prices
319 in stock
SKU:
ACC18928
Categories: Folders, SCHOOL SUPPLIES
Innovative spring-style fastener flexes to allow cover and pages to lie flat, improving ease of use. Holds stacks of paper of up to 2″ thick. Top bound.
Additional information
| Weight | 0.2550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 9.25 × 0.44 in |
| Sheet Type | Punched |
| Global Product Type | Tang/Prong Binding Report Covers |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Number of Fasteners | 1 |
| Spine Color(s) | Earth Red |
| Fastener Type | Spring Style Fastener |
| Back Cover Color(s) | Earth Red |
| Front Cover Color(s) | Earth Red |
| Sheet Size | 8.5 x 11 |
| Color Family | Red |
| Fastener Material | Metal |
| Cover Material(s) | Pressboard |
| Center To Center | 2.75" |
| Capacity Range [Max] | 2" |
| Report Cover Quantity | 1 |
| Disclaimer Statement | Color tone may vary. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 050505189281 |
| MPN | A7018928 |
| Brand | ACCO |
Be the first to review “Pressboard Report Cover, Spring Style Fastener, 2″ Capacity, 8.5 x 11, Earth Red/Earth Red” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.